Kişiye Özel Tedavi ve Farmakogenetik

Kişiye Özel Tedavi ve Farmakogenetik

Boyum, yaşım, kilom, farklıyken neden herkesle aynı şeyleri kullanayım ki? Evet, haklısınız. Sadece biraz eksik 😊 yalnızca fiziksel özellikleriniz değil, siz DNA’nızla da farklısınız.

İnsan türü olarak DNA’mızın %99.9 u aynıyken %0.01 lik fark sadece saç rengimizi, göz rengimizi belirlemez. Aynı zamanda sizin laktoz intolerant (süt şekerini sindirememek) ya da fenilketonüri (proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir maddeyi metobolize edememek) olup olmadığınızı da belirler.

Kullandığınız ürünleri cilt yapınıza göre seçerken diyetinizi ve daha önemlisi tedavinizi genetik kodunuza göre seçmek sizce de mantıklı değil mi?

Çevremizden duyduğumuz “o ilaç bende işe yaramıyor”, ya da “diğer ilaç bende yan etkiler yaptı” gibi sözlerin sebebi nedir? Yine aynı sebep; çünkü farklıyız.

Kişiye özel tıp çözümleri hastanın tanısına uygun şekilde en uygun dozda ve en uygun ilaç yaklaşımıyla bunların önüne geçmeyi amaçlar.

Halen ilerlemekte olan genom, proteom, metabolom çalışmalarıyla güçlenen biyoinformatik çalışmaları sayesinde farmakogenetik alanı gelişmiş ve başta kanser olmak üzere birçok hastalık için kişiye özel tedavi yaklaşımları sağlamaktadır.

Genetik danışmanlık hizmetimizle; kanser, diyabet gibi birçok hastalık için kişiye özgü tedavide izleyeceğiniz yol ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Search

+